Blisko WrocławiaWiadomości

Wieża kościelna w Sycowie i jej taras widokowy [WIDEO]

0

Wieża kościelna w Sycowie w jej najwyższym punkcie mieści taras widokowy, który pozwala obejrzeć miejską panoramę. Można tu usłyszeć różne dźwięki, które na ziemi okazują się być nieuchwytne. Uliczny ruch, sąsiedzkie dyskusje, szkolny dzwonek, czy dopiero co wzięta w obroty kosiarka. Wszystko to tutaj na górze słychać. Poza widokiem na miejską panoramę jest to niewątpliwa przewaga gotyckiej baszty, która stoi w tym miejscu od XVI wieku.

Jej największe zniszczenie spowodował pożar w 1813 r. Spłonął  wówczas sąsiadujący  z dzwonnicą kościół. Dopiero w  latach 1905-1908 podjęto – połączony z gruntowną przebudową – remont kościoła. Do odbudowy wieży przystąpiono po jego zakończeniu.

Po ukończeniu prac w roku 1910 wieża miała wysokość 65 metrów. Dzwonnica przetrwała II wojnę światową. W kolejnych dekadach lat powojennych stopniowo niszczała, aż do czasu objęcia nad nią pieczy przez sycowską Rodzinę Kolpinga.

W roku 2013 wykonany został pierwszy etap prac renowacyjnych. Polegał on na wykonaniu renowacji wszystkich elementów drewnianych, okien żaluzjowych, glifów okiennych.  Prace te zostały zakończone  w październiku. Wieża kościelna jest wyższa o 10 m od Statuy Wolności i  8 metrów od Koloseum.

Budują perony tramwajowe na przystankach Nowy Targ, przy ul. Purkyniego

Poprzedni artykuł

“Żeby nie było śladów” – polski kandydat do Oscara aktualny do bólu?

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.