Od kilku miesięcy jeden z mieszkańców powiatu górowskiego notorycznie dopuszczał się przestępstw i wykroczeń.
Od kilku miesięcy Komenda Powiatowa Policji w Górze przyjmowała zgłoszenia od mieszkańców miasta dotyczące różnych zdarzeń o charakterze kryminalnym. Czynności związane z powyższymi zdarzeniami doprowadziły do tej samej osoby. Mieszkaniec Góry od września 2024 r. aż dziesięciokrotnie dokonywał zaboru tablic rejestracyjnych od różnych pojazdów zaparkowanych w mieście. Wykorzystał także moment, gdy policjanci obsługiwali inną interwencję i w tym czasie dokonał zaboru tablicy rejestracyjnej z pojazdu służbowego oznakowanego, co uniemożliwiło dopuszczenie tego pojazdu do ruchu. Oprócz zaboru tablic rejestracyjnych, 45 – latek dokonał również zniszczenia samochodu, gdzie straty wyniosły 3000 złotych.
Ponadto zatrzymanemu już mężczyźnie postawiono 4 zarzuty dotyczące kierowania gróźb karalnych, wobec innych mieszkańców Góry. Na tym jednak „poczynania” 45-latka nie zakończyły się. W wyniku dalszych działań ustalono, że dwukrotnie dopuścił się przestępstwa dotyczącego naruszenia czynności narządów ciała w stosunku do nieznanych mu osób. Dodatkowo podczas zatrzymania mieszkaniec Góry znieważał oraz naruszył nietykalność cielesną interweniujących policjantów, co skutkowało obrażeniami ciała mundurowych. Mając na celu zastosowanie środka zapobiegawczego wobec agresora, Prokuratura Rejonowa w Głogowie kolejny raz wystąpiła o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Pomimo zastosowanych wcześniej środków zapobiegawczych mężczyzna nadal dopuszczał się przestępstw, w związku z czym w rezultacie sąd zdecydował o 3-miesięcznym areszcie dla 45-latka. Teraz na rozprawę sądową poczeka za kratkami.
Często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów.
W miejscowości Ozorowice policjanci ruchu drogowego trzebnickiej komendy zatrzymali do kontroli kierującego samochodem osobowym BMW. Za kierownicą siedział 29-letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego. Sprawdzając dane mężczyzny w policyjnych bazach funkcjonariusze ustalili, że kierowca ten posiada aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy Wrocław-Fabryczna. W związku z tym policjanci uniemożliwili kierowcy dalszą jazdę samochodem. Pojazd przekazano osobie przez niego wskazanej. Po zakończeniu przez policjantów czynności służbowych mężczyzna został zwolniony. Sprawa znajdzie swój finał w trzebnickim sądzie, gdzie nieodpowiedzialny mężczyzna poniesie konsekwencje prawne.
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem. Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów? W myśl tych przepisów kodeksu karnego, kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15. Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl