Czy w 2021 r. powrócą czasy nieograniczonych podróży i wyjazdów do pracy zagranicę? Jak zmieni się mapa migracji? Jaka będzie sytuacja migrantów na polskim rynku pracy?

Masowe migracje to zjawisko w XXI w. powszechne. W 2020 r. pandemia zwróciła naszą uwagę na dotychczas nieobecne w powszechnej świadomości wyzwania, związane z praktycznie nieograniczonym przemieszczaniem się milionów ludzi. Jednocześnie podczas lockdownu wróciły do nas już trochę zapomniane ograniczenia: zamykanie państw i kontrole na granicach.

Jak pandemia wpłynie na procesy migracyjne w roku 2021? Zapytaliśmy o to dr. hab. Patrycję Matusz, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, prorektorkę ds. projektów i relacji międzynarodowych: Dla badaczy migracji będzie to na pewno rok interesujący. Sytuacja migracyjne będzie dynamiczna. Pandemia wiele zmienia. Okres zamknięcia na początku roku spowodował, że część migrantów wyjechała z Polski w marcu. Część z nich wróciła jesienią. Zastanawiające jest, jak zmieni się sytuacja na rynku pracy, czy w branżach, w których zatrudnieni są migranci, dojdzie do wzrostu bezrobocia – analizuje prof. Patrycja Matusz.

Nie 25, ale 46 tramwajów dla Wrocławia – przewoźnik miejski rozszerza kontrakt

Poprzedni artykuł

Robert Grzechnik: „Przy 6-miliardowym budżecie wydanie 1 miliarda złotych na inwestycje nie jest czymś nadzwyczajnym”

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.