2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W związku z tym Europejska Fundacja Aktywizacji Społecznej EFAS – organizator projektu asperIT, zachęca do wzięcia udziału w akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu” i uświadamia, czym charakteryzują się osoby neuronietypowe.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce jest już ponad 400 tysięcy osób żyjących ze spektrum autyzmu. Europejska Fundacja Aktywizacji Społecznej już od kilku lat organizuje projekt asperIT, który wspiera osoby neuronietypowe, szkoląc a także mobilizując do podejmowania pracy w zawodach technologicznych. 2 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu fundacja zaplanowała liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin, a także przybliżenie ich sposobu funkcjonowania i myślenia.

– Konsekwencja, skrupulatność, doskonała pamięć. To tylko niektóre z wielu wyjątkowych cech jakie posiadają osoby ze spektrum autyzmu. Ich niebywałe umiejętności mogą sprawdzić się świetnie chociażby w branży IT. Poprzez wszystkie edycje, które organizowaliśmy, uczestnicy naszego projektu udowadniali nam na każdym kroku, że mają olbrzymi potencjał. Celem akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu” jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu wśród ogólnej społeczności, ale przede wszystkim wśród pracodawców. Nasze inicjatywy zaplanowane na 2 kwietnia, obejmują zarówno działania offline, jak i online. W internecie można znaleźć nasze wydarzenie. Znajdują się tam ogólne informacje na temat spektrum autyzmu, natomiast 2 kwietnia pojawią się zdjęcia naszych Partnerów. Akcja będzie również prowadzona na Instagramie. Zachęcamy wszystkich, aby 2 kwietnia dodać na swoje profile zdjęcie, na którym wyróżni się charakterystyczny element w kolorze niebieskim, np. koszulka, skarpetki, czapka, oznaczyć profil asperIT i dodać hasztag #Aspirujemy. Liczymy na kreatywność wszystkich osób, które dołączą się do naszego wydarzenia! Już teraz można nas wspierać śledząc wydarzenie lub umieszczając na swoim zdjęciu profilowym na Facebooku specjalnie przygotowaną nakładkę. Wystarczy wejść na prywatny profil, kliknąć w zdjęcie profilowe, a następnie zaktualizować zdjęcie i dodać nakładkę, która nazywa się „asperIT – Na Niebiesko dla Autyzmu”opowiada Karolina Zych – koordynatorka akcji Na Niebiesko dla Autyzmu.

Do wydarzenia przyłączyło się już wielu Partnerów, którzy 2 kwietnia będą wspierać akcję. W tym gronie znaleźli się m.in.: Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Miasto Wrocław poprzez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, kluby sportowe Gwardia Wrocław oraz Panthers Wrocław, uczelnie wyższe – Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet SWPS Wrocław, a także inne firmy i organizacje pozarządowe takie jak Fundacja Cancer Fighters, Fundacja Sapere Aude, Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk, Cafe Równik, Vertigo Jazz Club & Restaurant, Centrum Kreatywności Targowa, Capgemini, Kino Szkoła, Wili Wianki, Ładnie Pachnie, Herbaciarnia24, Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu.

– W ramach tego święta tworzymy wydarzenie, dzięki któremu będziemy mogli całemu społeczeństwu przekazać to co najistotniejsze. Niektórzy z nas patrzą jeszcze na ludzi ze spektrum autyzmu jak na osoby niepełnosprawne. To błąd. Potrafią oni w wielu przypadkach pracować lepiej i wydajniej od większości z nas! Cieszymy się, że do naszej inicjatywy dołączyli kolejni Partnerzy i wspólnymi siłami poprzez edukację i szeroką dyskusję będziemy uświadamiać i walczyć z dyskryminacją – dodaje Jacek Śmigiel – tutor asperIT.

We Wrocławiu działania Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Autyzmu wspiera EFAS włączając się do akcji „2 kwietnia ubiorę sie na niebiesko dla autyzmu”.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnym wydarzeniu akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu” w serwisie Facebook

Piotr Krejner
materiały prasowe

Puczyści przegrali 18 do zera! Paweł Wybierała wyrzucony z zarządu województwa

Poprzedni artykuł

Z rywalem w tabeli. Dziś piłkarki WKS Śląsk Wrocław zagrają z Górnikiem Łęczna!

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.