Dokładnie 16 lat temu Michel Platini przyznał Polsce i Ukrainie prawo do organizacji EURO 2012. Turniej był szansą dla polskich miast na rozwój, a powstałe na tę okazję inwestycje służą mieszkańcom do dziś. Nie inaczej jest we Wrocławiu.
Wrocław wykorzystał okazję do promocji i stał się jednym z czterech polskich miast-gospodarzy. Oprócz stolicy kraju – Warszawy, wytypowano Gdańsk, Poznań i właśnie stolicę Dolnego Śląska. Wśród “host cities” zabrakło Krakowa.
To właśnie w ramach przygotowań do EURO 2012 we Wrocławiu powstały obiekty, z których my – wrocławianie – korzystamy do dziś. Oto one.
Stadion Miejski we Wrocławiu (od listopada 2021 – Tarczyński Arena Wrocław)
Początkowo w aplikacji złożonej w ramach starań o organizację turnieju Wrocław zgłosił Stadion Olimpijski. Obiekt planowano wówczas zmodernizować. Po dość szybkim czasie ludzie doszli jednak do wniosku, że lepiej wybudować nowoczesny obiekt, który będzie stadionem na miarę XXI wieku.
Tak powstał Stadion Miejski, który od listopada 2021 roku nosi nazwę Tarczyński Arena Wrocław. O urokliwości obiektu, bądź jej braku, zdania są podzielone. Nie mniej ponad 40-tysięczny obiekt położony na Pilczycach stanowi dziś jedną z najbardziej znanych konstrukcji znajdujących się w stolicy Dolnego Śląska.
Na stadionie podczas EURO 2012 rozegrano trzy mecze, a od blisko 10 lat swoje mecze – ligowe i pucharowe – rozgrywa na nim piłkarska drużyna Śląska Wrocław. Na stadionie rozgrywane są także niektóre mecze reprezentacji Polski – ostatni przed tygodniem, w Lidze Narodów z Walią.
Nowy terminal Portu Lotniczego
Organizacja EURO 2012 wiązała się także z wyzwaniami logistycznymi. W 2012 roku uruchomiono nowy terminal Portu Lotniczego we Wrocławiu. Nowy budynek ma powierzchnię bagatela 330,5 tys. metrów kwadratowych. Przepustowość lotniska zwiększyła się do ponad 3 milionów pasażerów rocznie.

Gruntowna przebudowa Dworca Głównego PKP
Kolejna inwestycja komunikacyjna. Przebudowane zostały plac przed dworcem, a także wybudowany został węzeł komunikacyjny autobusowo-tramwajowy.
Autostradowa obwodnica Wrocławia
Ponad 35 kilometrów wielopasmowych dróg pozwoliło odciążyć miasto. Jedną z wizytówek obwodnicy jest znajdujący się poniżej Most Rędziński.
