Zakończyła się modernizacja oddział intensywnej terapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Za ponad 11 milionów złotych zainstalowano trzynaście stanowisk respiratorowych najnowszej generacji.

W porównaniu do „starego” OIOM-u, powierzchnia użytkowa została podwojona, a liczba łóżek zwiększyła się z 7 do 13. Nowy oddział przyjmie zarówno pacjentów z COVID-19, jak i tych bez chorób zakaźnych, a wszystko jest możliwe dzięki specjalnej przestrzeni izolowanej. W sumie na OIOM-ie znajduje się pięć sal, w tym jedna izolatka, dwie sale 2-osobowe i 2 sale 4-osobowe.

Zmodernizowany oddział intensywnej opieki to duże wzmocnienie systemu ochrony zdrowia na terenie Wrocławia. Nabiera to szczególnego znaczenia przy obserwowanych wzrostach nowych przypadków COVID-19. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, oddzielnym systemom wentylacji, na nowym OIOM-ie mogą przebywać równolegle pacjenci covidowi i z innymi chorobami. To duży atut nowej infrastruktury w obecnej sytuacji – informuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Koszt inwestycji to 8,1 mln zł, a środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt wyposażenia nowego oddziału przekroczył 3 mln zł. OIOM został wyposażony m.in. w respiratory najnowszej generacji, które przekazał wojewoda dolnośląski, kardiomonitory dofinansowane przez prezydenta Wrocławia oraz inne urządzenia monitorujące stan pacjenta jak np. łóżka do intensywnej terapii z materacami przeciwodleżynowymi, zmiennociśnieniowe z wbudowanymi wagami.

Modernizacja oddziału umożliwiła podwojenie ilości przyjmowanych pacjentów. Cieszy mnie błyskawiczne tempo przebudowy, która była możliwa dzięki wsparciu pochodzącemu z Dolnośląskiego Pakietu wsparcia dla Ochrony Zdrowia. Nie bez znaczenia była także doskonała współpraca z wojewodą i prezydentem Wrocławia, dzięki której wyposażyliśmy ten oddział – podsumował dzisiaj marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Most nad Jeziorem Pilichowickim do uratowania – samorząd Dolnego Śląska chce przejąć całą linię kolejową

Poprzedni artykuł

Zachęcamy pokrzywdzonych, by nie bali zgłaszać się po pomoc – Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.