Promesę wartą 22 mln zł na likwidację ponad 1200 pieców węglowych przekazał wczoraj gminie Wrocław marszałek Cezary Przybylski.

Pieniądze pochodzące z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego będą przeznaczone także na działania promocyjne i edukacyjne mieszkańców w celu poprawy ich świadomości ekologicznej. To kolejne wsparcie, które pomoże w walce o czyste powietrze na Dolnym Śląsku. Zależy nam na skutecznym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Modernizacja systemów grzewczych to ważny element tych działań – mówił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. 

Pieniądze trafią do gminy Wrocław w dwóch transzach. Pierwsza z nich, w wysokości 10,5 mln złotych, zostanie przeznaczona na modernizację systemów grzewczych 498 lokalów mieszkaniowych w 60 miejskich budynkach wielorodzinnych. Inwestycja podzielona jest na 2 zadania:

zadanie 1: Likwidacja pieców na paliwo stałe i elektrycznych podgrzewaczy do wody oraz budowa instalacji c.o. i c.w.u. podłączonej do miejskiej sieci ciepłowniczej – likwidacja 458 pieców,
zadanie 2: Likwidacja pieców na paliwo stałe i elektrycznych podgrzewaczy do wody oraz budowa instalacji c.o. i c.w.u. z indywidualny źródłem ciepła – kotłem gazowym dwufunkcyjnym kondensacyjnym – likwidacja 163 pieców.

Projekt realizowany będzie przez najbliższe dwa lata. Dodatkowo możliwe przewidziano przeszkolenie mieszkańców z zakresu użytkowania nowych pieców, a także działania promocyjne i akcja edukacyjna. Do końca roku 2022 potrwa również modernizacja systemów grzewczych i likwidacja węglowych źródeł ciepła w ramach drugiej transzy wsparcia finansowego.

Promesa w wysokości 11,3 mln zł obejmuje:

  • likwidację 641 pieców na paliwo stałe i elektrycznych podgrzewaczy do wody oraz budowę instalacji c.o. i c.w.u. podłączonej do miejskiej sieci ciepłowniczej w budynkach zarządzanych przez ZZK – roboty budowlano-montażowe,
  • przeszkolenie mieszkańców z użytkowania zmodernizowanych systemów grzewczych,
  • działania promocyjne w ramach Projektu w zakresie dostawy i montażu tablic informacyjnych i pamiątkowych,
  • działania edukacyjne mające na celu poprawę świadomości ekologicznej mieszkańców.

Łączna kwota wszystkich zadań realizowanych w ramach projektu wyniesie ponad 32 mln zł, z czego 22 mln zł to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Miasto angażuje gigantyczne środki na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu, to nasz priorytet. Do końca 2024 roku przeznaczymy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców – zadeklarował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Stolica Dolnego Śląska miastem biur – popyt nadal rośnie

Poprzedni artykuł

Światowy Dzień Serca – „Apelujemy do polskich pacjentów, aby nie bagatelizowali niepokojących objawów pracy serca”

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.