„Z miłości do kina” – pod takim hasłem Dolnośląskie Centrum Filmowe jako miejsce, gdzie działa najstarsze i jedyne historyczne kino we Wrocławiu, mające swoje korzenie jeszcze w przedwojennym Breslau, obchodziło swój wyjątkowy jubileusz 110-lecia istnienia.
Program wydarzenia został ograniczony do jednego dnia, ale za to bogatego w ofertę dla miłośników X Muzy. W programie wydarzenia znalazły się pokazy filmów, spacery filmowe, koncert i wystawa plakatów. Nasi widzowie zobaczyli między innymi „Casablankę” Michaela Curtiza, „Brzdąca” Charliego Chaplina czy „Wielkie Piękno” Paolo Sorrentino. Z kolei miłośnicy muzyki filmowej na pewno ucieszyli się z przygotowanego specjalnie na tę okazję kameralnego koncertu. Na kinowej miniscenie wystąpiły gwiazdy wrocławskiego teatru muzycznego Capitol – mówi dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego Jarosław Perduta. Zobacz nasze video.
Historia kina u zbiegu ulic Świdnickiej i Marszałka Józefa Piłsudskiego zaczęła się 110 lat temu. 3 września 1910 r. w miejscu, gdzie obecnie mieści się Dolnośląskie Centrum Filmowe, otwarto kino „Palast-Theater” z salą dla 431 widzów. Po trzech i pół roku funkcjonowania kino miało milionowego widza. Kamienica, w której mieściło się kino, przetrwała II wojnę światową i właśnie tam, jako pierwsze w powojennym Wrocławiu, uruchomione zostało kino „Warszawa”, które na pierwszy seans zaprosiło gości już 16 czerwca 1945 r. Niszczejąca kamienica została później zburzona, a na jej miejscu powstał nowy budynek, w którym kino „Warszawa” wznowiło działalność w 1973 r. Przez dekady było ono jednym z najbardziej prestiżowych miejsc na kulturalnej mapie Wrocławia. To tu odbywały się premiery najważniejszych polskich produkcji z udziałem twórców. Na ekranach wyświetlane były także najważniejsze produkcje światowej kinematografii.
Tradycję tę od 20111 r. kontynuuje Dolnośląskie Centrum Filmowe, kiedy kino zostało ponownie otwarte po gruntownym remoncie. Obecnie DCF ma dla gości niemal 600 miejsc w czterech salach, których nazwy upamiętniają nieczynne już kina należące do ówczesnej „Odry Film”: Warszawa, Lalka, Lwów i Polonia. DCF jest miejscem spotkań filmowych dla tych, którzy oczekują od kina czegoś więcej, niż tylko rozrywki. Repertuar stanowi szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-housowych” propozycjach.
Dawne kino „Warszawa” wpisuje się w bez wątpienia w tożsamość Wrocławia. To świątynia filmu, kultury, ale też piękna historia pisana już 110 lat. W tym czasie miejsce to zmieniało się tak jak cały Wrocław. Dolnośląskie Centrum Filmowe bez wątpienia współtworzy współczesną tożsamość naszego miasta i jest jednym z tych miejsc, które określamy jako #SymboleMiasta. To nasze na wskroś wrocławskie kino wrocławskie. Pamiętajmy o tym wybierając miejsce, gdzie obejrzymy kolejny seans – choćby i dzisiaj…
Dariusz Nowakowski
Komentowane 1